Najczęściej używany OS , Symbian, wykorzystywany na ponad 330 milionach telefonów komórkowych (w większości telefonach Nokii) Platforma od Symbian Foundation, dotychczas o zamkniętym kodzie, właśnie się otwiera.

Jak dotąd otwartym systemem  jest Android Google’a, a i tu nie można mówić o pełnej otwartości. – Lecz otwarta jest w nim tylko jedna trzecia kodu ,a to głównie middleware. Reszta kodu jest zamknięta lub objęta ścisłymi licencjami.Lee Williams, prezes Symbian Foundation, zapewnia, że Symbian będzie w stu procentach otwarty.

Wyjątkiem mają być wyłącznie funkcje specyficzne dla bardzo konkretnego modelu telefonu, ale i tu Symbian Foundation ma się starać o zachowanie otwartości.

Kod najnowszej wersji Symbian^3 można pobrać ze stronydeveloper.symbian.org wraz z narzędziami dla developerów, przykładami i niezbędną literaturą. Fundacja opublikowała około 40 milionów linii kodu (dla porównania Android ma około 11 milionów, kernel Linuxa 11,5 mln, a Firefox – 2 mln) i dzięki temu Nokia dała największy wkład dla środowiska open source.

Jeszcze w tym roku mają zostać zaprezentowane pierwsze telefony pracujące na systemach Symbian^2 (m.in. z pulpitem bazującym na widgetach) i Symbian^3 (m.in. z obsługą wielu pulpitów, lepszym interfejsem i HDMI) a w drugiej połowie zostanie zaprezentowana wersja ^4, która ma przynieść całkowicie nowy interfejs oparty na Qt.

W 2010 roku do 330 milionów ma dołączyć kolejne 100 milionów telefonów z Symbianem a więc nasze domysły o powolnym upadku tego systemu odejdą w niepamięć i prawdopodobnie stanie się on najpopularniejszym OS’em do telefonów .

Tagi: , , ,

1 komentarz do “Symbianie Otwórz Się !”:

  1. Banangrg:

    Świetna wieść…oby tak dalej, na pewno znajdzie się rzesza osób które zaczną robić darmowe gry (tak jak na iphonie),ciekawe czy Gameloft znów przyłoży do Symbiana swoje paluchy xD.

Skomentuj