Grzechy operatorów pod lupą urzędu

Status
Temat zamknięty, nie można pisać w nim odpowiedzi.
Kontrole prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wykazały, że większość alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych nie przestrzega podstawowych przepisów chroniących konsumentów.
W stosunku do dwóch operatorów UOKiK rozpoczął postępowanie mające na celu ich ukaranie. Tylko dwaj operatorzy całkowicie podporządkowali się wnioskom pokontrolnym.

Jedynie GTS Energis i telewizja kablowa UPC w całości zrealizowali zalecenia urzędu dotyczące procedur podpisywania i przedłużania umów z konsumentami, a Aster i Toya najprawdopodobniej będą miały sprawy w sądzie - powiedziała prezes UOKiK-u Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Kontrolę przeprowadzono u 9 operatorów: Aster, Dialog, GTS Energis, Multimedia, Netia, Tele2, Toya, UPC i Vectra. Podstawowymi grzechami operatorów są:

  • zapisy o automatycznym przedłużaniu umowy na czas nieoznaczony,
  • różnicowanie wysokości opłaty pobieranej za zmianę taryfy w zależności od posiadanego abonamentu,
  • opłaty za ponowną aktywację lub włączenie usług po ich uprzednim zawieszeniu lub wyłączeniu,
  • ograniczanie odpowiedzialności operatora w przypadku wystąpienia przerw w świadczeniu usługi,
  • zmiana telewizyjnej oferty programowej w dowolny sposób.

Omawiając szczegółowo napotkane wykroczenia, przedstawiciele UOKiK-u podali, jakie zapisy uznano za sprzeczne z prawem. W przypadku automatycznego przedłużania umów zawartych na czas określony niedoprecyzowane są zapisy pozwalające abonentowi na ich rozwiązanie. Przy różnicowaniu opłat za zmianę taryfy UOKiK twierdzi, że zmiana z wyższej taryfy na niższą z administracyjnego punktu widzenia niczym się nie różni od zmiany z niższej na wyższą. Dlatego też pobieranie opłaty w pierwszym przypadku, a niepobieranie w drugim jest naruszeniem praw konsumenta. UOKiK nie kwestionuje tu prawa do pobierania (lub nie) opłaty, stoi jednak na stanowisku, że w obu przypadkach opłata powinna być taka sama.

Równie krytycznie ocenia się opłaty za ponowną aktywację lub włączenie usług. UOKiK twierdzi, że batem na niesolidnych płatników są odsetki, a nie wyimaginowane kary, których wysokość jest często brana z sufitu. Zapisy regulaminowe pozwalające operatorom na unikanie odpowiedzialności za przerwy w świadczeniu usług, trwające średnio 36 lub 48 godzin również zdaniem Urzędu są uciążliwe dla klientów, a ponadto niezgodne z prawem. Abonentom przysługuje obniżenie opłat w związku z każdą przerwą w świadczeniu usługi, które powinno być adekwatne do poniesionych strat.

UOKiK przyjrzał się również działalności operatorów związanej ze świadczeniem usług telewizyjnych. Za szczególnie uciążliwe uznał praktyki polegające na zmianie oferty programowej w dowolny sposób, arbitralne zastępowanie wykupionego kanału innym, przy jednoczesnym utrudnianiu abonentom rezygnacji z umowy. Przedsiębiorcy o wprowadzanych zmianach programowych informują nierzetelnie, dając abonentom bardzo krótki czas na rezygnację z kontraktu. Zmiana oferty programowej w związku z wystąpieniem nawet niezależnych od przedsiębiorcy przyczyn, np. wycofaniem się z działalności stacji telewizyjnej, powinna zawsze gwarantować konsumentowi możliwość wypowiedzenia umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto o zmianach w ofercie operatorzy powinni – co do zasady – zawiadamiać z wyprzedzeniem, pozwalając konsumentom na swobodne podjęcie decyzji o kontynuowaniu umowy.

Jedynie GTS Energis i telewizja kablowa UPC w całości zrealizowali zalecenia urzędu dotyczące procedur podpisywania i przedłużania umów z konsumentami, a Aster i Toya najprawdopodobniej będą miały sprawy w sądzie - powiedziała prezes UOKiK-u Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W stosunku do Aster, Dialogu, Tele2 i Toya będzie dodatkowo wszczęte postępowanie mające na celu uznanie zapisów stosowanych przez tych operatorów za tzw. klauzule niedozwolone. Obecnie w rejestrze UOKiK-u jest ok. 1400 zapisów takich klauzul, z czego ponad 150 jest wynikiem działalności operatorów telekomunikacyjnych.

Źródło: Fkn.pl
 
Status
Temat zamknięty, nie można pisać w nim odpowiedzi.
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
Top