Żałoba


Samolot prezydencki TU 154 rozbił się w okolicy lotniska wojskowego w Smoleńsku. Według oficjalnych informacji nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie znajdowały się najważniejsze osoby w państwie.

Samolot Lecha Kaczyńskiego rozbił się na lotnisku w Smoleńsku. Według Reutersa samolot rozbił się na płycie lotniska. Na pokładzie była prezydencka para. Jak podaje MSZ, na pokładzie było 88 osób. Wszyscy zginęli. Piotr Paszkowski, rzeczkik MSZ, przyznaje, że zaistaniała informacja, że trzy osoby przeżyły, ale to informacja agencyjna, przez nas na razie nie potwierdzona, zakładamy że wszystkie 88 osoby zginęły.

Lista pasażerów jest ciągle weryfikowana.

Jak powiedział gazecie.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski samolot przy lądowaniu zahaczył o drzewa. Wygląda to bardzo źle – powiedział rzecznik MSZ. – Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewo. Według wstępnych informacji, TU 154 – wysłużony samolot Pułku Specjalnego – rozbił się przy lądowaniu i stanął w płomieniach. Za prawdopodobną przyczynę tragedii podaje się błąd pilota. Jak podaje policja w Smoleńsku, maszyna cztery razy podchodziła do lądowania. TVN24 podaje, że białoruskie lotnictwo ostrzegało pilotów samolotu przed złymi warunkami w Smoleńsku. Mimo to załoga zdecydowała się na lądowanie.

Jak podaje korespondent TVN24, samolot rozpadł się na dwie części. Miejsce katastrofy jest szczelnie otoczone przez rosyjską milicję. Na miejscu zdarzenia są dziennikarze, ale funkcjonariusze otaczający miejsce tragedii pilnują, by nikt nie zbliżał się w pobliże roztrzaskanego samolotu. Zabierane są wszelkie zdjęcia i notatki. Jak podaje Polsat News, na miejsce tragedii leci premier Rosji Władimir Putin.

Żaden z pasażerów nie przeżył katastrofy. W MSZ zbiera się grupa kryzysowa. W tej chwili stan prezydenta i jego żony pozostaje nieznany. Poza prezydencką parą na pokładzie znajdowali się m.in. szef IPN Janusz Kurtyka, szef NBP Sławomir Skrzypek, Jerzy Szmajdziński, Przemysław Gosiewski a także Zbigniew Wasserman.

Radosław Sikorski przekazał wiadomość Donaldowi Tuskowi. Premier płakał.

W wypowiedzi dla TVN24 Aleksander Kwaśniewski przyznał, że lotnisko wojskowe w Smoleńsku jest wyposażone w krótki pas do lądowania, a układ naprowadzania pozostawia wiele do życzenia.

Lech Wałęsa określił katastrofę jako tragedię drugą po Katyniu. “Tam nam próbowano głowę odciąć i teraz też zginęła elita naszego kraju, uzupełnić to, to trochę potrwa, strata wielka” – powiedział (link). – “Wyrwano nam po raz drugi część elity tego kraju, będziemy długo uzupełniać, długo szkolić, to już nie będzie to, co było. Musimy jednak widzieć jak nasze życie jest mało ważne”.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powoła komisję, która sprawdzi okoliczności i przyczyny katastrofy. Będzie jej przewodniczył premier Władimir Putin. Polska strona również zapowiada powołanie swojej, niezależnej komisji. Donald Tusk leci z Gdańska do Warszawy. Na 13 jest zapowiedziano posiedzenie Rady Ministrów.

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zbierają się ludzie. Palą znicze, układają kwiaty. Flaga na maszcie została obniżona – prawdopodobnie oznacza to żałobę narodową, jednak oficjalnie nie została ona jeszcze ogłoszona. Tę decyzję musi podjąć marszałek sejmu.

W całym kraju odwoływane są imprezy rozrywkowe i sportowe.

O 18.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona msza święta za duszę osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Odprawi ją nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk.

Obowiązki głowy państwa przejmuje marszałek Bronisław Komorowski. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o wyborzy Prezydenta RP, w razie opróżnienia urzędu Prezydenta, Maraszałek Sejmu zarządza wybory najpóźniej 14 dni po opróżnieniu i wyznacza datę na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia wyznaczenia wyborów. To oznacza, że wybory odbędą się najpóźniej 19 lub 20 czerwca 2010 r.

Źródło:wiadomości24.pl

Wczejszy wpis HTC HD2 w ofercie Orange
Następny wpis Sms'y GSMX

1 Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *