Microsoft zmienia nazwę swojego systemu mobilnego – koniec z Windows Phone


Według oficjalnych informacji Microsoftu, ich najnowszy system będzie nosił nazwę Windows 10 Mobile, tym samym zrezygnowano z promowanej ostatnimi laty marki Windows Phone.

Już niedługo doczekamy się premiery nowego systemu Windows 10 (zainteresowane osoby cały czas mogą już korzystać z wersji Insider/Technical Preview). Oprócz nowego systemu gigant z Redmont postanowił ujednolicić nazewnictwo poszczególnych wersji swojego systemu.

Microsoft rezygnując z nazwy Windows Phone wrócił do uśmierconej kilka lat temu nazwy Windows Mobile. Na wersje mobilną będą dostępne te same aplikacje co dla wersji Windows 10 Home. Windows 10 Mobile będzie darmowy i będzie go można pobrać zupełnie za darmo, jako aktualizacja z wersji Windows Phone 8.1. Dodatkowo zostanie on udostępniony partnerom Microsoftu, którzy zajmują się produkcją sprzętu.

Windows 10 jest pojedynczym środowiskiem uruchomieniowym i systemem, który zapewnia tę samą logikę interfejsu we wszystkich jego odmianach.

Nowy system dostępny będzie w siedmiu wersjach:

  • Windows 10 Home – podstawowa wersja dla użytkowników domowych, przeznaczona na komputery stacjonarne, laptopy, większe tablety i urządzenia hybrydowe 2w1.
  • Windows 10 Pro – rozszerzona wersja systemu, również przeznaczona na komputery i tablety, dedykowana małym przedsiębiorstwom, posiada narzędzia pomocne przy zarządzaniu małą firmą.
  • Windows 10 Enterprise – wersja posiadająca więcej rozszerzeń niż Pro, posiada funkcje przydatne właścicielom średnich i dużych przedsiębiorstw.
  • Windows 10 Education – wersja bazująca na Enterprise, okrojona pod kątem szkół i uczelni wyższych.
  • Windows 10 Mobile – system przygotowany z myślą o urządzeniach mobilnych (smartfonach oraz małych tabletach z ekranami o przekątnej do 8 cali). Posiada dotykową wersję pakietu Office.
  • Windows 10 Mobile Enterprise – podobnie jak powyższa wersja, ta również przeznaczona jest na smartfony i małe tablety, jednak z myślą o zastosowaniach w biznesie.
  • Windows 10 IoT Core – wersja Internet of Things dedykowana do tanich, niewielkich komputerów takich jak Raspberry Pi, Intel Compute Stick, Arduino itp.

Producent okienek potwierdził informację o tym, że najnowszy system Windows 10 będzie darmowy dla użytkowników Windowsa w wersji 7 i 8.1 – system będzie darmowy na zawsze, jednak tylko dla osób, które przeprowadzą proces aktualizacji w ciągu pierwszego roku od premiery.

Wczejszy wpis Pełny dostęp do kart SD w Androidzie 5.0!
Następny wpis Do polskich sklepów trafił LG G4