NETSOFTWARE
BUNKER 3D​


Gra Bunker 3D jest pierwszą częścią wojennej trylogii (Bunker 3D, Laboratory 3D, Castle 3D) stworzonej przez mało znaną firmę Netsoftware. Tak jak i druga część jest ona grą FPP osadzoną w realiach drugiej wojny światowej. Naszym głównym zadaniem jest przebicie się przez bunkier pełen niemieckich żołnierzy, aż dotrzemy do kwatery samego Hitlera.

Do eksterminacji wrogów autorzy dali nam trzy bronie, których używamy też w drugiej części trylogii (Laboratory 3D), czyli dwa pistolety TT-33, karabin maszynowy, i straszliwą maszynę plującą ogniem, typową dla starej gry Doom. Tak więc pistoletów użyjemy do precyzyjnych, dalekich strzałów, karabinu na bliższe odległości, ale za to jest o wiele szybszy dzięki czemu wrogów kładziemy na łopatki o wiele szybciej. Trzeciej maszyny najlepiej używać do chmary przeciwników znajdującej się blisko nas, ta broń doskonale sobie radzi w takich okolicznościach . Niestety nie mamy możliwości pomagania sobie wybuchającymi zbiornikami jak to jest w Laboratory 3D, ale nie ma to wielkiego wpływu na jakość rozgrywki.

Przeciwnicy nie są specjalnie zróżnicowani, ot kilka rodzajów żołnierzy, z pistoletem lub karabinem. Nie mamy też co liczyć na to, że przeciwnicy będą na nas polować czy na jakieś inne urozmaicenie z ich strony. Kiedy nas zobaczą po prostu stoją w miejscu i strzelają. Kiedy uciekniemy z ich pola widzenia wracają do patrolowania jakby nic się nie stało. Biorąc pod uwagę, że jest to gra na dopiero rozwijającą się javę, nie ma co marudzić bo to i tak dużo. Poza wojskowymi są też cywile, lekarze. Wyżsi rangą słudzy Hitlera szwendają się po bunkrze bez broni, więc gdy się do nich zbliżymy podnoszą bezradnie ręce do góry. Oczywiście wszystko co się rusza możemy poczęstować kulką z naszego karabinu.

Poziomy, czyli części bunkra są ogromnym plusem gry. Są bardzo zróżnicowane i dobrze, fantazyjnie zaprojektowane, co powoduje, że gra się nam nie nudzi (mimo, że nie są tak wypełnione szczegółami jak poziomy w Laboratory 3D). Niestety gra nawet nie zdąży nam się znudzić gdyż te dobrze zaprojektowane poziomy są niewielkie i przechodzimy je bardzo szybko (przechodząc grę drugi raz przejście jednego poziomu zajmowało mi od około trzech do dziesięciu minut, a całą grę skończyłem w jakieś czterdzieści, na szczęście za pierwszym razem przejście gry zabiera więcej czasu), a do tego jest ich tylko siedem plus krótki filmik rozpoczynający grę (swoją drogą bardzo ładnie zrobiony), co powoduje spory niedosyt. Wygląda to tak jakby twórcy podzielili jedną grę na trzy części tworząc wspomnianą trylogią, co z pewnością jest dla nich bardziej opłacalne, niestety nie dla nas...

Grafika w Bunker 3D tak jak i w Laboratory 3D prezentuje się bardzo dobrze, przez co z pewnością potrzebuje w miarę dobrego procesora w naszej komórce. Poza tym jest bardzo płynna i trochę sprawia wrażenie jakby filmu animowanego, co bardzo korzystnie wpływa na wygląd gry. Jeżeli chodzi o muzykę, jest to oczywiście midi, kawałki bardzo dobrze pasujące do klimatu gry, niestety gorsze od tych z Laboratory 3D. Poza muzyką nie usłyszymy żadnych innych dźwięków co być może jest plusem bo java kiepsko radzi sobie z dźwiękiem, więc mogłoby to źle wpłynąć na grę.

Gra, mimo, że bardzo krótka daje ogromną frajdę, jest jedną z niewielu dobrych gier FPP na telefony komórkowe. Jest miniaturową wersją starego Wolfensteina, w którą możemy zagrać zawsze i niezależnie od okoliczności bo nosimy ją zawsze przy sobie, w swojej kieszeni. Polecam.

Plusy:
Grafika
Muzyka
Bardzo dobrze zaprojektowane poziomy
Porządne FPP w komórce

Minusy:
Bardzo krótkie poziomy
Mało zróżnicowani przeciwnicy.

Grafika: 9/10
Muzyka: 8/10
Klimat 9/10

Gra: Bunker 3D
Producent: Netsoftware
Platforma: Java
Grane na telefonie: Sony ericsson K770i
Ocena: 8,5/10

Trailer gry Bunker 3D:
http://pl.youtube.com/watch?v=wSchYh8aMAs
 
Ostatnio edytowany przez moderatora:
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Top