Jaroslav Hašek - Przygody Dobrego Wojaka Szwejka za darmo - 2021

Audiobook Przygody Dobrego Wojaka Szwejka
i-przygody-dobrego-wojaka-szwejka.jpg


opis.png

Dobry wojak Szejk jest jednym z tych nielicznych bohaterów literackich, których traktujemy jak żywe osoby, nie zaś fikcyjne twory wyobraźni pisarskiej. A przecież trudno o postać mniej heroiczną! Szwejka poznajemy w momencie, gdy po wcześniejszym zwolnieniu z wojska "Z powodu notorycznego idiotyzmu" wiedzie spokojny żywot w praskiej dzielnicy Vinohrady, utrzymując się z handlu nierasowymi psami. Lecz oto do wtóru strzałów oddanych do arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie do drzwi naszego bohatera stuka Historia. Okazuje się wówczas, że w machinie administracyjnej cesarstwa austrowęgierskiego Szwejk jest śrubką, która nigdzie nie pasuje. Co więcej, usiłując z niezwykłą - z pozoru - gorliwością stosować się do oficjalnych patriotycznych haseł, kompromituje ich bezdenną głupotę i powoduje nieustanne katastrofy.

Jerzy Stuhr na froncie radiowym, czyli wybuchy śmiechu i bombowe zwroty akcji w kultowej powieści Haska! Mistrzowska interpretacja Jerzego Stuhra, która w 2000 roku rozbroiła całą armię słuchaczy.Producent: Ewa Ziembla
Rozmiar: 54,7 MB
Rozszerzenie: mp3

Dodatkowe info:
przekład:
Paweł Hulki Laskowski

czyta:
Jerzy Stuhr

adaptacja:
Ewa Ziembla

reżyseria:
Ewa Ziembla

realizacja:
Wojciech Michalski
Wawrzyniec Sierosławski
Piotr Kłembukowski

Czas:
05:37:32

Rozmiar:
54,7 MB


 
Ostatnio edytowany przez moderatora:

Przygody dobrego wojaka Szwejka (czyta Zbigniew Zamachowski)100195600.jpg


Zabawna, a zarazem gorzka satyra na wojnę i wojsko. Słynną powieść Jaroslava Haška w znakomitej interpretacji Zbigniewa Zamachowskiego.

Szwejk pojawił się w humoreskach Haška już w 1911, które wydane zostały rok później jako "Dobry wojak Szwejk i inne osobliwe historyjki" ("Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky"). Utwory te są antyaustriacką i antywojskową satyrą.

Podczas pobytu w Kijowie Hašek powrócił do stworzonego przez siebie bohatera i w 1917 został wydany "Dobry wojak Szwejk w niewoli" (Dobrý voják Švejk v zajetí). Krytyka Austro-Węgier jest tu ostrzejsza niż we wcześniejszych humoreskach, gdyż Hašek nie musiał się obawiać austriackiej cenzury, ponadto utwór spełniał rolę agitacyjno-polityczną jako ulotka skierowana do rodaków. Kijowska wersja przygód Szwejka jest już zarysem powieści napisanej po wojnie, znacznie się jednak jeszcze od niej różni.

W 1921 Hašek opublikował w Czechosłowacji pierwszy tom powieści "Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej". Pomimo popularności wśród czytelników krytyka czeska chłodno przyjęła książkę, która doceniona została dopiero w Niemczech. Autor nie dokończył książki, gdyż pisanie czwartego tomu przerwała śmierć w 1923 roku.

Zaraz po śmierci Haška wydawca "Szwejka" zlecił kontynuację przygód praskiemu dziennikarzowi i satyrykowi, Karelowi Vańkowi. Vaniek powieść dokończył, jednak jego wkład w książkę nie zdobył szerszego uznania.


Niewiele jest w literaturze światowej książek, które w sposób tak dobitny, a zarazem nieodparcie śmieszny, ukazywałyby absurd wojny, jak Przygody dobrego wojaka Szwejka. Historia podróży wojskowym eszelonem i marszu na linię frontu, następnie zaś przypadki naszego bohatera wziętego przez pomyłkę za rosyjskiego jeńca składają się na tragikomiczny obraz wojennego szaleństwa. W chwalebnym dziele ujawniania i wyśmiewania nonsensów armii oraz piramidalnej głupoty dowódców i szarż obok Szwejka biorą udział jego frontowi znajomi: jednoroczny ochotnik Marek (w którym Hašek sportretował siebie), saper Vodiczka, kucharz okultysta Juranda i inni. Ich czyny – choć niezbyt bohaterskie – a przede wszystkim pogaduszki i opowieści tworzą tę najwybitniejszą chyba epopeję heroikomiczną we współczesnej literaturze.

czyta: Zbigniew Zamachowski

Format: MP3
Rozmiar: 445 MB

 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Top