Kasy fiskalne – 2 porady dla przyszłych przedsiębiorców

20200218173047_5ee1d74b4c55b108f5d08460962933771c39d8ed574c704c7d2d7bd09449c659_1280.jpg.jpgPosiadanie kasy fiskalnej to obowiązek każdego przedsiębiorcy, prowadzącego sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych oraz rolników rozliczających się ryczałtowo. Ich sprzedażą zajmują się wyspecjalizowane sklepy, gwarantujące nie tylko poprawne działanie, ale również pełen serwis i pomoc w razie kłopotów. Do wyboru są różne rodzaje urządzeń – coraz popularniejsze, ze względu na małe gabaryty i korzystną cenę są mobilne kasy fiskalne, jednak dla przedsiębiorstw oferujących duże ilości różnych towarów nadal optymalnym rozwiązaniem będzie zakup kasy systemowej. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach?
  1. Kasy fiskalne – co to jest?
  2. Kto ma obowiązek stosowania kas fiskalnych?

Kasy fiskalne – co to jest?


Kasy fiskalne (zwane inaczej rejestrującymi) to urządzenia, które służą do zapisu obrotu oraz wysokości należnego z tego tytułu podatku, jaki musi odprowadzić przedsiębiorca. Każda z kas posiada swój indywidualny numer, ma również wbudowaną pamięć fiskalną jednokrotnego zapisu. Ich budowę regulują przepisy ustanowione przez Ministerstwo Finansów, a każda z kas przechodzi szczegółową kontrolę przed wprowadzeniem jej do użytku. Początkowo do drukowania paragonów stosowano mechanizm mozaikowy (igłowy), który charakteryzował się dużą głośnością i wolną pracą, ale wydruki były bardzo trwałe, co ma znaczenie w przypadku obowiązku przechowywania rolek kontrolnych przez długi czas. Obecnie większą popularnością cieszą się kasy fiskalne wyposażone w termiczny moduł drukowania, który jest znacznie szybszy i jednocześnie cichszy od drukarek igłowych, jednak wydruk jest znacznie mniej trwały.

Kto ma obowiązek stosowania kas fiskalnych?


O tym, kto i w jakim zakresie musi korzystać z kas fiskalnych, a kto jest z tego obowiązku zwolniony mówi rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2O17 roku. Wynika z niego, iż przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą i osiągający obrót nie przekraczający 20 000 złotych nie muszą stosować tych urządzeń. Z obowiązku tego są również zwolnione podmioty prowadzące sprzedaż wysyłkową, jednak pod warunkiem, iż opłata za towar będzie przekazywana poprzez bank lub pocztę oraz sprzedający będzie prowadził ewidencję sprzedaży. Rozporządzenie RM wskazuje również branże, w których kasy fiskalne muszą być stosowane obowiązkowo, bez względu na wysokość obrotu. Kwota, przeznaczona na zakup tych urządzeń może być odliczona od podatku VAT (na podstawie ustawy o VAT), jednak zakup należy zgłosić najpóźniej dzień przed rozpoczęciem działalności, a odliczyć można 90% ceny urządzenia (ale nie więcej niż 700 złotych). Dlatego warto odwiedzić sklepy, mające w ofercie różne modele i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
Top