Manipulatory i roboty przemysłowe - Przekleństwo czy zbawienie?

Ze względu na postępującą automatyzację i stosowanie różnego rodzaju robotów i manipulatorów możliwe jest zwiększanie wydajności produkcji przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa dla pracowników. Dodatkowo, ze względu na ciężar pewnych narzędzi lub części, w wielu aplikacjach udaje się również lepiej zadbać o zdrowie personelu gdyż taki np. manipulator przemysłowy na linii produkcyjnej czy badań NDT może spokojnie unosić i obracać obiekty i elementy o niemal nieograniczonej wadze (oczywiście przy założeniu jest odpowiednio dostosowany do zadania które ma wykonywać), co dla ludzkich pracowników mogło by się zakończyć kontuzjami czy postępującym pogarszaniem się zdrowia!

W związku z powyższym definitywnie warto zapoznać się z możliwościami obecnych rozwiązań z zakresu manipulatorów i robotyki przeznaczonych do zadań przemysłowych. Oczywiście wiele osób stwierdzi że rozwój automatyzacji i robotyki znacząco przyczynia się do bezrobocia, bo skoro maszyny tego typu mogą pracować praktycznie bez przerwy, bez zmęczenia, i do tego szybciej i sprawniej niż ludzie, to można ich poprostu masowo zastępować. Należy jednak zastanowić się czy faktycznie tak jest? Pracownicy którzy wykonują takie ciężkie, niezdrowe, męczące prace zwykle nie są nawet dobrze opłacani, a przecież tracą w mniejszym lub większym stopniu własne zdrowie wykonując obowiązki służbowe.... A przecież ludzie dalej potrzebni są do nadzoru i programowania takich maszyn, czy chociażby ich konserwacji. Przy odpowiednim przeszkoleniu, a dla nowych pokoleń odpowiednim wykształceniu łatwo możemy przecież przebranżawiać ludzi którzy dotychczas ciężko fizycznie pracowali, tak by ich praca była łatwiejsza, zdrowsza i lepiej opłacana...

W historii mieliśmy już przecież niejedną rewolucję przemysłową, chociażby gdy wynaleziono silniki parowe. Potraktujmy więc nowoczesne technologie jako kolejną ewolucję żeby wszystkim żyło się lepiej a przede wszystkim zdrowiej i bardziej dostatnio!

Definitywnie trzeba wspierać firmy takie jak np. Aeroblue które budują i rozwijają technologie manipulatorów i robotów przemysłowych.
 
U mnie w firmie takie manipulatory zainstalowali i teraz produkcja ma dużo szybszą kontrolę jakości a my i tak jesteśmy potrzebni żeby nadzorować i doglądać, a także wyrywkowo sprawdzać ręcznie. Dzięki temu nikt nie stracił pracy a wydajność wzrosła bardzo dużo 😎
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
CNK Luźne rozmowy 0 Odpowiedzi
A Dzwonki MP3 2 Odpowiedzi
Top