Monitoring komputera pracownika- na czym polega i kiedy jest niezbędny?

W coraz większej ilości firm i przedsiębiorstw pracodawcy kontrolują aktywność swoich pracowników w sieci. Czy jest to sposób legalny? Jak monitorować działania pracownika w sieci i jakie są na to sposoby? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.


Monitoring komputera pracownika

Monitoring komputera pracownika najczęściej jest sposobem na kontrolę czasu pracy pracownika. Pracodawca upewnia się, ile dokładnie wynosił czas pracy i działań służbowych pracownika. Warto pamiętać o kwestiach prawnych. Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników, że kamery mają zostać zamontowane. Stosując monitoring, należy ograniczać zbieranie danych tylko do niezbędnego minimum. Nie powinno się zbierać informacji, które nie są istotne dla celów monitoringu, bo nie taki jest cel samego monitorowania. Często już sama świadomość, że jest się oglądanym znacznie zwiększa wydajność pracowników.

Sposoby monitorowania komputera pracownika
Kontrola komputera pracowników to proces wymagający złożonego działania. Doskonałym i skutecznym rozwiązaniem jest moduł systemu działający jak program do zarządzania komputerami w sieci. System ten daje możliwość odczytu informacji o aktywności pracowników w godzinach pracy. Aktywność pracowników analizowana jest w czasie rzeczywistym, zarówno w postaci kontroli włączeń i wyłączeń komputera, jak i wszelkich logowań czy podpięć urządzeń USB. System przekazuje dane na temat odwiedzanych stron internetowych, wydatków np. na wydruki czy dziennej aktywności pracy.

Kiedy monitorowanie komputera pracownika jest konieczne?
Monitorowanie pracowników jest tematem złożonym i zazwyczaj związanym z równowagą między ochroną prywatności a potrzebami zarządzania oraz utrzymania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Istnieją pewne sytuacje, w których monitorowanie komputera pracownika może być uznane za konieczne. Chodzi np. o ochronę dóbr osobistych pracownika. Takim obszarem są np. sektory finansowe czy ochrona zdrowia. W tych obszarach kontrola aktywności pracownika jest koniecznością. Poza tym, usługa skierowana jest do miejsc pracy, w których przetwarzane są poufne dane osobowe bądź informacje o klientach. Kontrolowanie aktywności zabezpiecza przed wyciekiem informacji na zewnątrz. Pracodawcy nierzadko kontrolują swoich pracowników w celu kontroli czasu pracy, zapewnienia organizacji pracy zwiększenia widoczności. Ważne jest jednak zachowanie odpowiednich przepisów- zgodnie z postanowieniami Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o kontroli komputerów służbowych w czasie pracy.

monitoring.jpg
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Top