Samsung Exynos 5 5410 to pierwszy "8-rdzeniowy" procesor mobilny, który jest już od wielu miesięcy montowany w jednej z odmian Samsunga Galaxy S4.

Jednak Galaxy S4 na większości rynków korzysta z innego procesora – 4-dzeniowego Snapdragona 600. Smartfon z tym procesorem okazał się wydajniejszy i bardziej energooszczędny od wersji z 8-rdzeniowym Exynosem. Mimo to Samsung nie poddaje się z linią swoich procesorów i dziś zaprezentował nową odmianę Exynosa 5 – model oznaczony symbolem 5420.

Procesor, podobnie jak 5410, jest wyposażony w 8 rdzeni. Równocześnie mogą pracować tylko 4 z nich. Gdy potrzebujemy wydajności uruchamiane są bardzo wydajne rdzenie Cortex-A15. W nowym układzie są one taktowane zegarem 1,8 GHz, to o 200 MHz szybciej niż w poprzednim. Gdy wykonujemy czynności wymagającej mniejszej mocy obliczeniowej, procesor przełącza się w locie na 4 energooszczędne rdzenie Cortex-A7. Ich taktowanie również wzrosło – z 1,2 do 1,3 GHz. Samsung twierdzi, że przełoży się to na 20% szybszą wydajność procesora.

Prawdziwe zmiany dotyczą jednak układu graficznego. 3-rdzeniowy PowerVR SGX544MP3 został zastąpiony dwukrotnie wydajniejszym, 6-rdzeniowym Mali-T628 MP6. Produkcja Exynosa 5 5420 ma wystartować w przyszłym miesiącu. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwszym smartfonem z nowym procesorem będzie Samsung Galaxy Note III.
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Ostatnie posty
Top