Karty UFS następcą microSD


Tył karty Samsung UFS

W dążeniu do kroku w następny poziom w świecie kart pamięci, koreański gigant elektroniczny Samsung ogłosił nowy typ wymiennej karty pamięci: Universal Flash Storage (UFS), która oferuje pięć razy większą prędkość odczytu i prawie dwukrotnie większą wydajność zapisu w stosunku do dzisiejszych kart microSD (w zależności od firmy danej karty).

Nowe karty będą idealnie dostosowane do wysokiej rozdzielczości profesjonalnych urządzeń takich jak lustrzanki, kamery 3D 360 – takich jak np. GoPro Hero4, dronów z serii takiej jak np. DJI Phantom, oraz oczywiście do filmów 4K i gier 3D. Dostosowane do potrzeb urządzeń, karty UFS będą dostępne w pojemnościach 32, 64, 128 i 256 GB.

Pod względem wydajności, nowe karty Samsunga umożliwiają odczyt na poziomie 530MB/s – dla porównania, prędkość najlepszych kart microSD dostępnych dziś na rynku to około 95MB/s.
Samsung twierdzi, że poprawa wydajności w nowych kartach stawia tą pamięć na równi z typowym dyskiem SSD, a także pozwala użytkownikom na zapis filmów FullHD o wielkości 5GB w około 10 sekund podczas gdy zwykła karta microSD potrzebuje na to aż 50 sekund.

Karty pozwalają na zapis z prędkością 170MB/s, a więc niemal dwa razy więcej od obecnych kart microSD najwyższej jakości, które oferują 90MB/s. Typowe karty microSD stosowane przez większość ludzi w smartfonach oferują prędkość zapisu w granicach 20MB/s, co oznacza, że zastosowanie karty UFS pozwoliłoby na 8-9 razy szybszy zapis.

Najnowsze karty Samsung UFS

Brak kompatybilności z dotychczasowym standardem

Należy zwrócić uwagę na inne połączenie pinów na odwrocie karty UFS, co sprawia, że niestety jest ona niezgodna z istniejącymi gniazdami microSD. Samsung , że to pomoże zarówno fotografom jak i kamerzystom, ponieważ szybsze prędkości odczytu i zapisu pozwolą na skopiowanie plików multimedialnych i umożliwią powrót do pracy w rekordowym tępie. Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób karty osiągną tak dobre parametry? Otóż technologia UFS posiada wsparcie dla równoczesnego zapisu i odczytu – oznacza to, że dzięki UFS można używać więcej niż jednej operacji, w przeciwieństwie do kart microSD – pozwala to zwielokrotnić przepustowość. UFS przewiduje kolejkowanie i przeplatanie różnych transferów, natomiast standard SD, który nie jest wielozadaniowy, zleca jedną operację odczytu lub zapisu i czeka aż się wykona – w tym czasie interfejs jest zajęty i nie może wykonywać innych operacji.

Być może już niedługo ujrzymy karty wymienne z technologią UFS, która dotychczas była już wykorzystywana, jednak w formie pamięci wbudowanej – począwszy od zeszłorocznego Samsunga Galaxy S6. Nie wiadomo jednak, czy już w przyszłorocznym flagowym modelu Galaxy S8, Samsung zdecyduje się na zmianę gniazda microSD stosowanego dotychczas w S7 na slot z UFS, który używa innego połączenia pinów. Z całą pewnością takie zmiany pozwoliłyby napędzić sprzedaż. Niewykluczone również, że karty będą dostępne przy okazji premiery Note 7 – czas pokaże.

Póki co nie ma informacji na temat cen i dostępności nowych kart Samsung UFS.

 

źródło: gadgets.ndtv.com

Wczejszy wpis Awaria sieci Orange
Następny wpis 15 mln zł kary dla T-mobile

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *