Mbooki


W tym artukule postaram się przedstawić kilka łatwych sposobów na stworzenie własnego m-booka. Gdyby ktoś nie wiedział, mbook to aplikacja – książka. Może służyć nie tylko do tworzenia ściąg na ważne sprawdziany, ale także jako książka adresowa, spis kodów do gry, które możemy szybko I sprawnie przewijać czy też nawet jako najzwyklejsza książka, tyle że w wersji mobilnej.

 mbook
mbook

Spis treści:

Gotowe aplikacje

I sposób – BookReader.jar

II sposób –  JTrustN BookReader.jar

III sposób – mReader.jar

IV sposób – Czytacz.jar

Programy

V sposób – mjBookMaker.exe

Okno programu

Ustawienia obsługiwanego rozmiaru wyświetlacza

Rotacja tekstu

Tworzenie albumu zdjęć (np. ściągi z wzorami w których są użyte różne symbole itp.)

Klawiszologia

Inne programy


GSMX.pl poleca

I Sposób
– Potrzebujemy aplikacji BookReader, którą możemy pobrać klikając tu oraz archiwizatora obsługującego rozszerzenie .jar (np. winrar, lub winace)
– Gdy już pobierzemy aplikacje, możemy zacząć tworzyć naszą komórkową książke.
– Przygotowany tekst zapisujemy kolejno jako textfile.txt, textfile1.txt, textfile2.txt itd.
– Teraz klikamy PPM (prawym przyciskiem myszy) na aplikacje bookreader.jar i wybieramy ‘Otwórza za pomocą’ – wybieramy winrar.

mbooki

– Na koniec wystarczy że przeciągniemy tylko nasze pliki do okienka z winrarem – aplikacja zaaktualizuje się o nasze teksty.

mbooki
mbook

– Gotową książke możemy wrzucić na komórkę.

Pamiętajcie jednak, że polskie znaki wymagają kodowania Unicode (wybieramy podczas zapisywania np. programem WordPad).

Aplikacja pozwala na wgranie kilku m-booków do jednego pliku.jar i swobodne wybieranie odpowiedniej notatki na komórce. W tej wersji działa też funkcja ‘Goto” która pozwala określić nam w procentach który fragment tekstu ma zostać wyświetlony. Jest też opcja automatycznego przewijania (Autoscroll), w której klawiszem 3 możemy ustawić czas po jakim pojawi się kolejny fragment. Możemy ustawić od 1-20 sek. czasu zwłoki przewijania, więc nawet osoby, które czytają wolno poradzą sobie 😉

Wady: w tej wersji aplikacji wyszukiwarka tekstu, oraz funkcja pokaż ostatnią linijke nie działa. Po za tym jest to świetna aplikacja za równo do krótkich notatek jak i dużej ilości tekstu.


II Sposób

Korzystamy z aplikacji bardzo podobnej do powyższej, lecz z działającą wyszukiwarką. JTrustN BookReader, bo właśnie o nim mowa możemy pobrać stąd . Dodatkowo aplikacja posiada funkcję zamieniającą kolor tekstu i tła na negatyw.

Tak samo jak w IV sposobie, nadpisujemy plik book.txt, lub otwieramy go i edytujemy.

Screenshoty z aplikacji:


III Sposób

Trzeci sposób nie jest zbyt wygodny, ale ma też i swoje plusy. Potrzebujemy aplikację mReader . Aplikacja pozwala nam na dodawanie notatek, które wpisujemy na telefonie, które w każdej chwili możemy edytować i kasować. Notatka może mieć maksymalnie 900 znaków (możemy zapisać kilka notatek).
Serwis komoreczka.pl niby pozwala nam skorzystać z kreatora do tworzenia notatek , które możemy później ściągnąć używając aplikacji, lecz na chwile obecną, po napisaniu notatki i kliknięciu ‘Wyślij’ mamy komunikat z błędem:
“Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Lost connection to MySQL server at ‘reading initial communication packet’, system error: 111 in /users/0003/pmarut/www/komoreczka-pl/php/mReader/save_note.php on line 224
Za dużo użytkowników. Spróbuj ponownie za chwilę.”
Więc jeśli o godzinie 1:19 w nocy baza jest aż tak przeciążona, to nie wyobrażam sobie co jest w godzinach popołudniowych, czy wieczornych.. Jednak zawsze można liczyć, że akurat nam się trafi 😉


IV Sposób

Potrzebna nam aplikacja Czytacz, do pobrania tutaj .
Jedna aplikacja pozwala nam na jeden mbook. Postępujemy jak w pierwszym sposobie – otwieramy aplikacje winrarem. Tu jest tylko jeden plik tekstowy – book.txt, który edytujemy, a następnie zapisujemy i wgrywamy na telefon.


GSMX.pl poleca

V Sposób

Istnieje też wiele programów, dzieki którym możemy stworzyć książke właśnie taką jaką chcemy, specjalnie pod nasz wyświetlacz, z naszą czcionką i kolorami.

Jednym z takich programów jest mjBoojMaker, który już od dawna możemy pobrać z downloadu (klik). Z tego programu chyba każdy będzie zadowolony.

Mimo iż program jest w języku angielskim, jest on bardzo prosty w obsłudze. Fakt iż jest cechuje go prostota obsługi nie oznacza że nie jest on zaawansowany. Testowałek kilka programów do mBooków, wiele wymagało doinstalowywania specjalnego środowiska javy i innych programów, by móc odpalić program. Ten za to działa od razu po ściągnięciu.

Okno programu

mjbookmaker

W polu book name wpisujemy nazwę naszek komórkowej książki, a poniżej informacje o niej.
W polu ‘Source file’ wybieramy ścieżke do pliku tekstowego z którego będziemy robić m-booka.

Sami możemy wybrać odpowiednie nam kolory tekstu oraz tła, oraz rozmiar czcionki

mjbookmaker

Możemy też ustawić na jaki rozmiar wyświetlacza przeznaczony będzie nasz m-book

mjbookmaker

Na koniec klikamy Start, by utworzyć aplikacje i Show Midlets by otworzyć folder z naszymi m-bookami 😉

bookmaker

Ja stworzyłem takiego m-booka:

przyklad m-booka

Mając aplikacje na komórce, aplikacja także pozwala nam na wiele zmian sposobu wyświetlanego tekstu.

Omówienie klawiszy:

1 – ustawienia funkci autoprzewijania tekstu – przydatne, gdy mamy długi tekst, a nie wygodnie co chwile ręcznie klikać żeby przewinąć.

2 – pozwala nam ustawić orientacje strony, przerwy między wyrazami oraz między wersami i nie tylko

Dzięki możliwości rotacji tekstu, nasz tekst może być wyświetlany zarówno standardowo jak i obrócony o 90 stopni:

 rotacja2

3 – tutaj ustawiamy podświetlenie wyświetlacza

4 –  nawigator tekstu

5 – służy do zapisywania miejsca położenia (zakładki), w którym aktualnie jesteśmy (możemy później do tego powrócić klikając klawisz 6)

6 – Lista zakładek zapisanych wcześniej klawiszem 5

7 – szybka zmiana formatowania tekstu (za pomocą kilku kliknięć możemu ustawić optymalne dla nas formatowanie)

8 –  wyszukiwarka tekstu

0 – data i czas

Lecz to jeszcze nic.. Program jest tak zaawansowany, że możemy stworzyć w nim nawet galerię obrazków. Od teraz wszystkie wzory z dziwnymi symbolami, schematy i tabele mogą być na ekranie naszego wyświetlacza. Obrazki możemy oczywiście dowolnie przewijać.

album

Tak o to powklejałem kilka obrazków z wzorami z wikipedii i o to efekt końcowy:

klawiszy * i 0 używamy do przewijania obrazków (wstecz/dalej), a 2,3,6,8 lub joysticka do przewijania obrazka (góra, lewo, prawo, doł) gdy obrazek jest w większej rozdzielczości niż wyświetlacz naszej komórki.

Inne programy do tworzenia książek na komórkę:

– ReadManiacdownload | strona autora – na screenach umieszczonych na stronie autora widać, że program pozwala na umieszczanie obrazków w tekscie, czego nie posiada mjBookMaker. Program ma możliwość ustawienia klawiszologi, wersji javy itp. jednak menu mjBookMakera bardzij przypadło mi do gustu. Najważniejsza jest prostota i funkcjonalność.

– Mobile BookshelftNstrona autora i download – wymagana instalacja środowiska java, mało wygodny..

Wczejszy wpis Komórka na wodę
Następny wpis Samsung SGH-i200 trafia na polski rynek

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *