Szpiegujące aplikacje


Aplikacje szpiegujące

Niedawno po przeskanowaniu blisko 300 tys. darmowych aplikacji na telefony firmy Apple i te wyposażone w Androida, firma Lookout, która dba o bezpieczeństwo naszych telefonów opublikowała niepokojący raport.

Jak się okazuje duża część darmowych aplikacji skanuje dane z telefonu i go śledzi. Następnie przekazuje je osobom trzecim bez naszej zgody.

Dane to m.in szczegóły listy kontaktów, zapisanych zdjęć, muzyki czy historii przeglądanego internetu. Z góry wiadomo, że dane takie mogą trafić do firm, które nie są zbyt dobrze chronione z czego wynika, że dane są narażone na kolejną kradzież co sprowadza się do możliwości kradzieży tożsamości przez hackerów.

Jaka jest dokładna statystyka śledzących darmowych aplikacji ? Na platforme Android śledzi nas połowa takowych aplikacji natomiast na iPhona prawie jedna czwarta. Co doprowadziło do takiego stanu rzeczy ?

Jest to wynik umieszczenia w nich części kodu, napisanego i dołączonego do aplikacji przez firmy trzecie i zatwierdzonego przez deweloperów. Miał on jedynie zezwalać na konkretne funkcje, takie jak np. wyświetlanie reklam.

Ani Google ani Apple nie wydało oświadczenia w tej sprawie.

Wczejszy wpis Bluetooth 3.0
Następny wpis Apple zamyka lukę używaną do jailbreaku

3 komentarze

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *