Formatowanie i reanimacja baterii

Status
Temat zamknięty, nie można pisać w nim odpowiedzi.
Pisze ten artykuł bo pare osób już się o to pytało więc tak:

Formatowanie​


1. Po co formatować baterię?
Jeżeli komórkę doładowywujemy "przypadkowo" tzn. gdy nie czekamy na jej całkowite rozładowanie, jej czas funkcjonowania ulega znacznemu skróceniu. Po "formacie" baterii jej czas funkcjonowania ulega wydłużeniu.

2. Jakie są rodzaje baterii?

-Ni-Cd (niklowo-kadmowe)
-Ni-MH (niklowo-wodorkowe)
-Li-Ion (litowo-jonowe)
-Li-Polymer (litowo-polimerowe)

3. Czy wszystkie rodzaje baterii można formatować?
TAK! Wszystkie rodzaje baterii można formatować, krążą jednak różne spekulacje na temat baterii litowo-jonowych (Li-Ion) i litowo-polimerowych (Li-Pol), formatowanie ich nie jest konieczne ponieważ nie posiadają tzw. "pamięci ładowania", jednak format takiej baterii nie zaszkodzi, a ostrożności nigdy za wiele .
Formatowanie wyżej wymienionych baterii tyczy się tylko NOWYCH, jeżeli baterię taką już używaliśmy to odradzam formatowania.

4. Jak formatować baterię?
- Czekamy aż telefon samoczynnie wyłączy się z powodu braku rozładowania się baterii. (możemy oczywiście mu w tym pomóc włączając jakieś dzwonki, lub grając w gry z naszej strony ;D)
- Podłączamy telefon do ładowarki na czas 12 - 15 godzin

Dla pewności powtarzamy to 3-5 razy.

Formatować można i baterię "nową", jak i już używaną przez jakiś czas (oprócz baterii wymienionych w pkt. 3)
Jeżeli formatowanie przestaje już wystarczać (czyt. bateria szybko się rozładowywuje) przeczytaj poniższy tekst.




Reanimacja​


Jeżeli formatowanie baterii nie wystarcza, czyli nie daje ono oczekiwanych efektów (tyczy się to baterii używanych) możemy ją "reanimować"

Jak to zrobić?

-Owijamy baterię bibułą.
-Wkładamy do woreczka i szczelnie zamykamy
-Wkładamy paczuszkę do zamrażalnika na 24h
-Wyciągamy i kładziemy w suchym miejscu by się rozmroziła*
-Ładujemy baterię przez okres 21h
-Formatujemy i cieszymy się naszą baterią



*UWAGA !!! Nie kładź baterii czasami na kaloryfer ważne jest aby bateria leżała w temperaturze pokojowej jakieś 20-24 stopnie.

UWAGA!!! Ani jja ani cała strona GSMX nie ponosi odpowiedzialności za ew. szkody wyżądzone w czasie robienia tych wskazówek. (chodzi mi głównie o baterie litowo-polimerowe oraz litowo-jonowe które są bardzo narażone przy wykonywaniu formatowania/reanimacji.)

CNK: zaleca się nie rozładowywać telefonu do końca, gdy poziom baterii Li-Ion sięga już 10% powinniśmy zacząć ładowanie.
 
Baterie Li-Pol są tak jakby "foramtowane" w procesie produkcji. Od siebie dodam, że tego rodzaju baterie (nie wiem jak jest w przypadku Li-Ion) nie należy rozładowywać dokońca. Powinno się je ładować nawet wtedy gdy nie ma jeszcze komunikatu o słabej baterii, gdyż Li-Pol nie "znoszą" rozładowań na maxa.


I jeszcze jedno moje pytanie. Dlaczego odradzasz formatowanie bateriii używanej. Według mojej wiedzy nie nie ma żadnych ograniczeń w związku z formatowaniem używanej baterii. No może z wyjątkiem racjonalności tej czynności (nic to nie da)

Dzięki za sposób z lodówką. Sprubuje go na mojej 1 komórce Simensie c35 (bateria w nim sie tak rozjechała że po pełnym naładowaniu wystarcza na zaledwie 1 minute rozmowy)
 
Ostatnio edytowany:
Skorzystam z tego tematu, bo moja bateria trzyma tylko 3 dni ... xD
 
To ci nic nie da. W nowych telefonach tyle bateria trzyma. Jak chcesz aby ci trzymała dłużej to musisz zmniejszyć jasność ekranu do minimum, wyłączyć szukanie 3G ręczny wybór sieci, słuchać muzyki z mniejszą głośnością itp..
Taki urok nowych telefonów, są wszechstronne ale i energochłonne.
 
Jak chcesz by tel trzymał Ci długo to kup sobie jakiś cegłofon bez bajerów to bateria trochę potrzyma ;). Mi tam z resztą nie przeszkadza ładowanie co 2 dni bo mój tel ładuje się błyskawicznie ;).
 
albo sobie kup lepszą baterie (taka która ma dużo mAh)
 
To i tak na długo nie pomoże baterie się zużywają :P. A jak dużo mAh to nie kupowac podróby bo to nic nie da bo z pewnością ma mniej mAh niż oryginalna bateria producenta. Taka przestroga :).
 
po reanimacji moja bateria (BP 6M) przestała działać :/
 
Co do tych Litowo-Polimerowych i Litowo-Jonowych to wysłałem list do SE i w odpowiedzi dostałem to:


Pragniemy Pana poinformować, iż Bateria Li-Ion oraz Li-Polymer nie wymaga formatowania (nie ma ona pamieci ladowania). Zalecane sa pierwsze 3 ladowania okolo 4 godzin do pelnego naladowania baterii, prosimy nie dopuszczac do wylaczenia sie telefonu. Nastepne ladowania wedlug uznania i potrzeby.
W zaleznosci od stopnia czestotliwosci uzywania telefonu bateria powinna funkcjonowac bez ladowania od 3 do 5 dni. Jesli telefon nie jest uzywany zbyt czesto starcza nawet na 6,8 dni pracy. Cecha charakterystyczna tych baterii jest to, ze uzyskuja maksymalna pojemnosc dopiero po kilku ladowaniach (okolo 2 tygodnie). Jesli po uplywie tego czasu nie zostanie stwierdzona poprawa, prosimy skontaktowac sie z centrum serwisowym lub sprzedawca.
Czas czuwania aparatu sugerowany przez firme Sony Ericsson jest czasem uzyskanym w warunkach laboratoryjnych, przy stalym, a zarazem maksymalnym zasiegu sieci. Sposób wyznaczania czasu czuwania telefonu nie bierze pod uwage ilosci przeprowadzonych rozmów, oraz indywidualnego sposobu wykorzystywania funkcji oferowanych w telefonie np.:
- podswietlenia wyswietlacza
- czasu korzystania z technologii Bluetooth
- czasu korzystania z portu podczerwieni IrDA
- czasu korzystania z magicznego slowa
- urzadzen zewnetrznych, których glównym zródlem zasilania jest bateria telefonu.


Więc chce przestrzec ludzi przed ładowaniem tych baterii według tego poradnika. Wystarczy 3 ładowania po 4 godzinki i jest dobrze:)
 
No ale wiesz, nic nie jest wieczne, nawet taka bateria kiedyś siadnie.
 
No tak zgadzam się że nic nie trwa wiecznie ale według poradnika Miskova bateria Li-Ion lub Li-Polimer krócej pożyje. A nie wiem komu się chce wydawać kase na oryginalną baterie SE (nie wiem jak inni ale ja nie ufam podróbkom)
 
dokładnie, poradnik Miskova jest do niczego. Nie powinniśmy dopuszczać do całkowitego rozładowania telefonu, gdyż wtedy dochodzi do trwałych uszkodzeń ogniwek w baterii i po paru takich padach bateria będzie trzymać coraz krócej :PP

Tu macie mądrze napisany poradnik użytkownika artex92:
1. Po zakupie telefonu włącz go i podłącz do ładowarki. Jak bateria się naładuje odłącz ładowarkę i zacznij katować telefon (do pierwszego ostrzeżenia o rozładowanej baterii),

2. Podłącz ładowarkę i ładuj do momentu naładowania. Odłącz ją po naładowaniu i zacznij katować ponownie,

3. Powyższy proces zastosuj do 3-6 ostrzeżeń + 3-6 ładowań. Po tym procesie bateria uzyska maksymalną pojemność (chip na taśmie baterii i telefon poznają odpowiednie granice napięciowo-pojemnościowe),

4. Ciesz się dobrą baterią. Pamiętaj, ze te ogniwko lubi doładowywanie (np. po tych cyklach masz 1-2 kreski baterii to śmiało ładuj i odłącz kabel po naładowaniu).
 
Status
Temat zamknięty, nie można pisać w nim odpowiedzi.
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
Top