Wysokie kary za nielegalne wzmacniacze GSM


Kary za nielegalne używanie wzmacniaczy GSM

UKE apeluje do użytkowników telefonii komórkowej przed instalowaniem własnych wzmacniaczy GSM. Nielegalny wzmacniacz jest w stanie zaburzyć sieć nawet w promieniu około 1000 metrów. Urządzenia, których anteny są zamontowane na dachach potrafią zakłócić obszar powyżej 2500 metrów. Działanie repeaterów uzależnione jest od wielu czynników. Oprócz parametrów telefonicznych ważny też jest rodzaj anteny, miejsce gdzie jest zamontowany oraz konfiguracja z bazowymi stacjami telefonii komórkowej.

Konfiguracją i instalacją wzmacniaczy GSM mogą się zajmować wyłącznie przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy posiadają ogólnopolską rezerwację częstotliwości.

Urządzenia radiowo-nadawcze, bądź nadawczo-odbiorcze, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego reguluje Rozporządzenie przyjęte przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. W sprawie wzmocnienia sygnału w określonym miejscu należy zwrócić się bezpośrednio do operatora o zainstalowanie wzmacniacza GSM.

Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym za używanie takich urządzeń bez wymaganego zezwolenia grozi kara grzywny 1000 zł, a w przypadku gdy dana osoba działa w sposób uporczywy – może dostać nawet 2 lata więzienia, ponieważ nielegalne urządzenia zakłócają sprawne funkcjonowanie sieci komórkowych.

W znacznej części krajów Europy uprawnienia do używania wzmaczniaczy GSM posiadają wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni, którzy posiadają rezerwację częstotliwości. W części państw Unii Europejskiej do używania repeaterów wystarczy tylko uzyskanie pisemnej zgody od operatora telefonii komórkowej.

 

źródło: gsmonline.pl

Wczejszy wpis Udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym prosto z Map Google
Następny wpis Smartfon ze składanym ekranem od Xiaomi?

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *