Badania NDT – oszczędności dla firm przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa?

Badania nieniszczące (z ang. Non destructive testing – w skrócie NDT) pozwalają firmom produkującym różne towary na duże oszczędności.

Pozwalają na kontrolę nawet 100% wyprodukowanych towarów, umożliwiając tym samym wyeliminowanie z dostaw wszystkich niepoprawnych elementów oraz szybką interwencję która sprawi że problem produkcyjny zostanie rozwiązany.

W obecnych czasach jest wiele różnych metod NDT które sprawdzają się w bardzo różnych sytuacjach i zastosowaniach ale wszystkie sprowadzają się do inwestycji wpływającej na drastyczny wzrost bezpieczeństwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztów – co sprawia że są po prostu opłacalne.

Dodatkowo ich zastosowanie jest zasadne nie tylko wśród producentów ale również przy eksploatacji gdyż umożliwiają także wykrycie praktycznie wszystkich problemów związanych z zużyciem materiału, korozją czy innymi uszkodzeniami.

Metody najbardziej wszechstronne to badania wiroprądowe, ultradźwiękowe czy radiograficzne. Sprawdzają się one w bardzo wielu diametralnie różnych zastosowaniach choć stanowią też niemały, choć szybko zwracający się wydatek.

Ciągły rozwój w obszarze badań nieniszczących pozwala na wykorzystanie różnych nowych metod jak np. dyfrakcja rentgenowska czy badania szumów Barkhausena które dodatkowo poszerzają już imponujące możliwości NDT.

Należy maksymalnie promować zastosowanie badań nieniszczących ponieważ w przeciwieństwie do badań niszczących (które jak sama nazwa wskazuje powodują utratę badanego produktu) pozwalają na pełną kontrolę części i tym samym zapobieganie wypadkom i katastrofom kiedy wadliwe części i podzespoły trafiają do końcowych produktów, np. samochodów czy samolotów!

Firmy produkcyjny lub serwisowe korzystają na zastosowaniu NDT nie tylko wizerunkowo ale również czysto ekonomicznie, np. w przypadku gdy trzeba nagle wycofać całą dużą partię produktów które dopiero po rozpoczęciu użytkowania przez klienta okazały się wadliwe…



Badania NDT są w dzisiejszych czasach koniecznością byśmy wszyscy mogli spać przynajmniej trochę spokojniej 😊
 
Badania nieniszczące radiograficzne (RT) i ultradźwiękowe (UT) służą do wykrywania nieciągłości wewnętrznych spoin. Generalnie uzupełniają się nawzajem. RT jest najskuteczniejszą metodą wykrywania nieciągłości trójwymiarowych, takich jak porowatość i żużel spawalniczy. Jest mniej skuteczna w przypadku nieciągłości dwuwymiarowych, takich jak laminaty lub pęknięcia. Z drugiej strony UT jest ogólnie najskuteczniejszy w wykrywaniu laminacji i pęknięć, a mniej skuteczny w wykrywaniu porowatości i żużla. Do kontroli powierzchni spoin stosowana jest inspekcja magnetyczna lub penetracyjna.
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
Top