Tworzenie mBooków

W tym artykule postaram się przedstawić kilka łatwych sposobów na stworzenie własnego m-booka. Gdyby ktoś nie wiedział, mbook to aplikacja – książka. Może służyć nie tylko do tworzenia ściąg na ważne sprawdziany, ale także jako książka adresowa, spis kodów do gry, które możemy szybko I sprawnie przewijać czy też nawet jako najzwyklejsza książka, tyle że w wersji mobilnej.



Spis treści:

1. Gotowe aplikacje
:
2. Programy:
:arrow:V sposób – mjBookMaker.exe
1)Okno programu
2)Ustawienia obsługiwanego rozmiaru wyświetlacza
3)Rotacja tekstu
4)Tworzenie albumu zdjęć (np. ściągi z wzorami w których są użyte różne symbole itp.)
5)Klawiszologia
:arrow:Inne programy
 
I sposób

I sposób
- Potrzebujemy aplikacji BookReader, którą możemy pobrać klikając tu oraz archiwizatora obsługującego rozszerzenie .jar (np. winrar, lub winace)

- Gdy już pobierzemy aplikacje, możemy zacząć tworzyć naszą komórkową książkę.

- Przygotowany tekst zapisujemy kolejno jako textfile.txt, textfile1.txt, textfile2.txt itd.

- Teraz klikamy PPM (prawym przyciskiem myszy) na aplikacje bookreader.jar i wybieramy ‘Otwórz za pomocą’ – wybieramy winrar:

- Na koniec wystarczy że przeciągniemy tylko nasze pliki do okienka z winrarem – aplikacja zaaktualizuje się o nasze teksty.


- Gotową książke możemy wrzucić na komórkę.

Pamiętajcie jednak, że polskie znaki wymagają kodowania Unicode (wybieramy podczas zapisywania np. programem WordPad).

Aplikacja pozwala na wgranie kilku m-booków do jednego pliku.jar i swobodne wybieranie odpowiedniej notatki na komórce. W tej wersji działa też funkcja ‘Goto” która pozwala określić nam w procentach który fragment tekstu ma zostać wyświetlony. Jest też opcja automatycznego przewijania (Autoscroll), w której klawiszem 3 możemy ustawić czas po jakim pojawi się kolejny fragment. Możemy ustawić od 1-20 sek. czasu zwłoki przewijania, więc nawet osoby, które czytają wolno poradzą sobie


Wady: w tej wersji aplikacji wyszukiwarka tekstu, oraz funkcja pokaż ostatnią linijkę nie działa. Po za tym jest to świetna aplikacja za równo do krótkich notatek jak i dużej ilości tekstu.



download:


>> BookReader <<
 
Ostatnio edytowany:
II sposób

II sposób
Korzystamy z aplikacji bardzo podobnej do powyższej, lecz z działającą wyszukiwarką. JTrustN BookReader, bo właśnie o nim mowa możemy pobrać stąd . Dodatkowo aplikacja posiada funkcję zamieniającą kolor tekstu i tła na negatyw.
Tak samo jak w IV sposobie, nadpisujemy plik book.txt, lub otwieramy go i edytujemy(np. przy użyciu WinRara)

Screenshoty z aplikacji:

 
Ostatnio edytowany:
III sposób

III sposób

Trzeci sposób nie jest zbyt wygodny, ale ma też i swoje plusy. Potrzebujemy aplikację mReader . Aplikacja pozwala nam na dodawanie notatek, które wpisujemy na telefonie, które w każdej chwili możemy edytować i kasować. Notatka może mieć maksymalnie 900 znaków (możemy zapisać kilka notatek).
Serwis komoreczka.pl niby pozwala nam skorzystać z kreatora do tworzenia notatek , które możemy później ściągnąć używając aplikacji, lecz na chwile obecną, po napisaniu notatki i kliknięciu ‘Wyślij’ mamy komunikat z błędem:
“Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Lost connection to MySQL server at ‘reading initial communication packet’, system error: 111 in /users/0003/pmarut/www/komoreczka-pl/php/mReader/save_note.php on line 224
Za dużo użytkowników. Spróbuj ponownie za chwilę.”
Więc jeśli o godzinie 1:19 w nocy baza jest aż tak przeciążona, to nie wyobrażam sobie co jest w godzinach popołudniowych, czy wieczornych.. Jednak zawsze można liczyć, że akurat nam się trafi


Edit: 15.02.2O10: przez ostatnie lata serwis poprawił się i nie występują już tak częste problemy z bazą danych





download:


>> mReader <<
 
Ostatnio edytowany:
IV sposób
Potrzebna nam aplikacja Czytacz, do pobrania tutaj .
Jedna aplikacja pozwala nam na jeden mbook. Postępujemy jak w pierwszym sposobie – otwieramy aplikacje winrarem. Tu jest tylko jeden plik tekstowy – book.txt, który edytujemy, a następnie zapisujemy i wgrywamy na telefon.



download:


>> Czytacz <<
 
Ostatnio edytowany:
VI sposób

V sposób
Istnieje też wiele programów, dzięki którym możemy stworzyć książkę właśnie taką jaką chcemy, specjalnie pod nasz wyświetlacz, z naszą czcionką i kolorami.
Jednym z takich programów jest mjBoojMaker, który już od dawna możemy pobrać z downloadu (klik). Z tego programu chyba każdy będzie zadowolony.
Mimo iż program jest w języku angielskim, jest on bardzo prosty w obsłudze. Fakt iż jest cechuje go prostota obsługi nie oznacza że nie jest on zaawansowany.
Testowałem kilka programów do mBooków, wiele wymagało doinstalowywania specjalnego środowiska Javy i innych programów, by móc odpalić program. Ten za to działa od razu po ściągnięciu ;)

Okno programu

W polu book name wpisujemy nazwę naszej komórkowej książki, a poniżej informacje o niej.​

W polu ‘Source file’ wybieramy ścieżkę do pliku tekstowego z którego będziemy robić m-booka.​


Sami możemy wybrać odpowiednie nam kolory tekstu oraz tła, oraz rozmiar czcionki



Możemy też ustawić na jaki rozmiar wyświetlacza przeznaczony będzie nasz m-book


Na koniec klikamy Start, by utworzyć aplikacje i Show Midlets by otworzyć folder z naszymi m-bookami


Ja stworzyłem takiego m-booka:

Mając aplikacje na komórce, aplikacja także pozwala nam na wiele zmian sposobu wyświetlanego tekstu.

Omówienie klawiszy:

1 – ustawienia funkci autoprzewijania tekstu – przydatne, gdy mamy długi tekst, a nie wygodnie co chwile ręcznie klikać żeby przewinąć.


2 – pozwala nam ustawić orientacje strony, przerwy między wyrazami oraz między wersami i nie tylko


Dzięki możliwości rotacji tekstu, nasz tekst może być wyświetlany zarówno standardowo jak i obrócony o 90 stopni:


3 – tutaj ustawiamy podświetlenie wyświetlacza


4 – nawigator tekstu


5 – służy do zapisywania miejsca położenia (zakładki), w którym aktualnie jesteśmy (możemy później do tego powrócić klikając klawisz 6)


6 – Lista zakładek zapisanych wcześniej klawiszem 5


7 – szybka zmiana formatowania tekstu (za pomocą kilku kliknięć możemu ustawić optymalne dla nas formatowanie)


8 – wyszukiwarka tekstu


0 – data i czas


Lecz to jeszcze nic.. Program jest tak zaawansowany, że możemy stworzyć w nim nawet galerię obrazków. Od teraz wszystkie wzory z dziwnymi symbolami, schematy i tabele mogą być na ekranie naszego wyświetlacza. Obrazki możemy oczywiście dowolnie przewijać.
Tak o to powklejałem kilka obrazków z wzorami z wikipedii. Efekt końcowy:




klawiszy * i 0 używamy do przewijania obrazków (wstecz/dalej), a 2,3,6,8 lub joysticka do przewijania obrazka (góra, lewo, prawo, dłł) gdy obrazek jest w większej rozdzielczości niż wyświetlacz naszej komórki.

download:


>> mjBoojMaker <<
 
Ostatnio edytowany:
Pozostałe programy

Inne programy do tworzenia książek na komórkę:

- ReadManiacdownload | strona autora – na screenach umieszczonych na stronie autora widać, że program pozwala na umieszczanie obrazków w tekscie, czego nie posiada mjBookMaker. Program ma możliwość ustawienia klawiszologi, wersji Javy itp. jednak menu mjBookMakera bardzij przypadło mi do gustu. Najważniejsza jest prostota i funkcjonalność.​


- Mobile BookshelftNstrona autora i download – wymagana instalacja środowiska java, mało wygodny..​
 
Krótka instrukcja tworzenia mbook'ów za pomocą strony wattpad.com

1. Wchodzimy na stronę wattpad i zakładamy sobie konto.
Aby się zarejestrować należy wykonać kilka rzeczy klikamy Sign Up na górze strony Wypełniamy formularz podając nasz nick,nr telefonu (opcjonalnie), hasło, e-mail,po czym akceptujemy warunki i klikamy w zielony przycisk.
Następnie sprawdzamy pocztę, potwierdzamy rejestrację i logujemy się na stronie

2. Następnie wchodzimy w zakładkę Post your story
Tam możemy wybrać, czy tekst wkleimy czy też użyjemy gotowego pliku .txt .doc .epub znajdującego sie na naszym komputerze, jednakże nie może on przekraczać 2MB. Akceptujemy regulamin i klikamy next.
3.Teraz możemy zobaczyć jak będzie wyglądał nasz mbook, została już tylko drobna kosmetyka w postaci dodania tytułu, tagów i zaznaczenia języka. kiedy wykonamy tę czynności kilkamy na submit.
4.Kiedy wyskoczy nam pierwsze okno na górze kilkamy na close, następnie z prawego menu wybieramy read on mobile. Pojawia się na górze drugoe okno i tam klkamy na download.
5.Klikamy na Java (MIDP 2) a następnie wybieramy interesujące nas rozszeżenie(jar,jad) i wielkość plików. Kiedy klikamy na link jar. ściągamy pilki jar, natomiast kiedy klikamy na link full bądź part ściągniemy pilk jad.
P.S. Zdjęcia dodam w późniejszym terminie, jeżeli jest zbyt chaotycznie i niezrozulmiale to proszę o PM wtedy poprawię lub wyśle info z dokładniejszą instrukcją.
 
A wiec jest to prosty w obsludze program pozwalajacy na stworzenie wlasnego e-booka, ktorego bedziemy mogli czytac we wlasnym telefonie.


Programik pozwala na okreslenie wielu rzeczy takich jak wiekosc czcionki, sama czcionka, a nawet model telefonu na ktory bedzie smigal e-book.



Milego tworzenia !!! xD

KLIK (sendspace.pl)

KLIK (speedyshare.com)
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
angela-m Dyskusje o grach na Androida 2 Odpowiedzi
Jokero33 Xperia X10 mini Pro 3 Odpowiedzi
S Dzwonki MP3 0 Odpowiedzi
W LG Swift GT540 6 Odpowiedzi
G Poradnia iOS Motywy, Winterboard 1 Odpowiedzi
Top