Koniec roamingu w Unii Europejskiej


Koniec z roamingiem w UE

W czerwcu 2017 zakończy się era roamingu na terenie UE. Korzystając z telefonu za granicami Polski nie będziemy obciążeni żadnymi dodatkowymi opłatami, które dotychczas były naliczane. Proces zniesienia opłat roamingowych trwa już dość długo, poruszany był 2 lata temu, jednak dopiero w tym roku wejdzie w życie. Stawki hurtowe dla wszystkich operatorów zostały ustalone na sztywno. Oznacza to, że za rozmowy z wakacji zagranicą zapłacimy mniej.

Porozumienie ostatecznie spełnia zapowiedź zniesienia roamingu. Jak podaje Rada Unii Europejskiej, nowe stawki mają być o 90% niższe od aktualnych. Od 15 czerwca 2017 maksymalna stawka za rozmowę spadnie z 0,05 EUR do 0,032 EUR / minutę. Z kolei cena wiadomości SMS spadnie o jednego eurocenta z 0,02 EUR do 0,01 EUR.

Co najważniejsze zmianą ulegną również opłaty za transmisję danych. Obniżka jest dość zauważalna – z 50 EUR/1 GB do 7,7 EUR/1 GB danych. Ponadto zmiany będą obniżane stopniowo, w roku 2018  maksymalna opłata za 1 gigabajt danych ma wynosić 6 euro, a cena ma spadać o 0,5 euro na rok, żeby w 2022  wynosiła już tylko 2,5 EUR / 1 GB danych.

Początkowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca limitów hurtowych stawek za przesyłanie danych w roamingu wynosiła 8,5 euro za GB. KE co dwa lata będzie składać sprawozdanie z funkcjonowania tych przepisów i jeśli będzie to konieczne, proponować nowe.

Najtrudniejsze rozmowy dotyczyły pułapów cenowych za przesłane dane, czyli korzystanie z Internetu. Ostatecznie ustalono, że stawki będą stopniowo obniżane przez najbliższe 5 lat. Niewielkie, maksymalne ceny hurtowe za połączenia telefoniczne i SMS-y będą niezmienne i zaczną obowiązywać od połowy czerwca, gdy roaming zostanie w Unii całkowicie zlikwidowany. Teraz, ustalenia negocjatorów muszą jeszcze zaakceptować unijne rządy oraz Parlament Europejski na sesji plenarnej, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to tylko formalność i od 1 czerwca bieżącego roku roaming zniknie.

 

źródło: money.pl, komputerswiat.pl

Wczejszy wpis Przeniesienia numeru komórkowego - raport za rok 2016
Następny wpis Udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym prosto z Map Google

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *