Kupno telefonu z Chin


Kupno smartfona z Chin

Czy zakup telefonu bezpośrednio z Państwa Środka jest realny, a jeśli tak również opłacalny? Zacznijmy od tego, że przecież większość producentów swoje fabryki produkcyjne ma za Wielkim Murem i nie dotyczy to tylko koncernów, które są chińskie. Jeśli jednak nawet mielibyśmy odnieść się do firm chińskich, to ich smartfony są na europejskim rynku coraz popularniejsze. Obecnie marek takich jak Xiaomi, Meizu czy Oppo szczególnie reklamować nie trzeba. Ponadto wśród firm tworzących telefony w Chinach wyróżnić możemy jeszcze Jiayu czy Gionee.

Nikt jednak nie twierdzi, że nabywać je trzeba w polskich sklepach z elektroniką, które narzucają wysokie marże. Tym bardziej że ściągnięcie telefonu prosto z Chin nie stanowi dziś żadnego problemu, a może przynieść wiele korzyści. Oszczędność na takim zakupie sięgnąć może bowiem nawet kilkuset złotych.

Gwarancja

Wielu na smartfon z Chin nie decyduje się z jednego powodu. Otóż najczęściej klienci obawiają się o gwarancję takich smartfonów. Same obawy są zrozumiałe, bo gwarancja przy telefonie za 1000, 2000 czy nawet 3000 złotych jest w zasadzie niezbędna. W rzeczywistości obawy takie nie mają jednak żadnych podstaw.

Wystarczy zauważyć, że wiele chińskich sklepów oferuje klientom z Polski gwarancję. Mało tego, w największych polskich miastach często znajdziemy centra serwisowe, gdzie nabyte w Chinach smartfony można poddać naprawie.

Problemu nie będzie również, jeśli zależy nam na naprawie pogwarancyjnej. Wiele części do chińskich telefonów dostać można bowiem od ręki, jeśli nie w sklepach stacjonarnych to na serwisach aukcyjnych.

Cło i VAT

W życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Pierwsza nas nie dotyczy, a jak zakup telefonu z Chin wygląda w kwestii podatków? Jak się okazuje, cłem nie musicie się tutaj martwić w ogóle, bo produkty te są z niego zwolnione. Pozostaje więc jedynie podatek VAT, choć i tego można w prosty sposób uniknąć.

Wystarczy zamówić telefon w firmie, która wysyłkę realizuje ze swojego magazynu zlokalizowanego na terenie Europy. Innym sposobem jest zakup od sprzedawcy oferującego specjalną formę wysyłki zabezpieczającą przed naliczeniem VAT-u.

Menu

Czy smartfon sprowadzony z Państwa Środka może być pozbawiony polskiego menu? To możliwe, choć nie ukrywajmy, że spotykamy się z tym dość rzadko. Europa jest bowiem naturalnym rynkiem zbytu dla wielu chińskich firm produkujących smartfony, tablety i inne tym podobne urządzenia, a więc udostępniają je one w wersji Global lub International. Wówczas sprzęt taki ma kilkadziesiąt różnych języków. Gwarancją posiadania przez urządzenie języka polskiego w menu jest termin “GLOBAL ROM”, którego warto na oferowanej aukcji poszukać. Jeśli z kolei jest inaczej i okazało się, że polskiego menu w takim telefonie brak, pozostają jeszcze odpowiednie aktualizacje.

 

Gdzie zamówić telefon z Chin?

Przechodząc do konkretów, skupmy się teraz na konkretnych podmiotach, w których możemy ściągnąć telefon z Chin. Polecanych serwisów jest tu przynajmniej kilka.

AliExpress

Najpopularniejszym serwisem aukcyjnym, na którym znaleźć można wiele telefonów z Chin jest AliExpress. Co najważniejsze dla klientów z Polski, choć oczywiście nie tylko została tu uruchomiona roczna gwarancja, która jest jednak odpłatna. Mimo wszystko jej koszt jest stosunkowo niewielki. Wynosi bowiem jedynie 7% wartości zakupowanego sprzętu.

Będąc przy AliExpress, bliżej przyjrzeć się trzeba sklepowi Goldway, który jest zdecydowanie największym wśród podmiotów zajmujących się dystrybucją telefonami i oferującym się na tym serwisie aukcyjnym. Swoim klientom oferuje on bezpłatną 6-miesięczną gwarancję, choć realizowaną tylko w Chinach oraz ochronę przed VAT-em! Aby go nie płacić, wystarczy przy zakupie wybrać opcję płatności “Seller’s Shipping Method”, która w przybliżeniu kosztuje ok. 10 dolarów.

Gearbest

Kolejnym podmiotem, który w zakresie ściągania telefonu z Chin warto polecić jest sklep Gearbest. Wyróżnia się on nie tylko szeroką ofertą, ale również dostępem produktów w przedsprzedaży, czego na AliExpress niestety nie doświadczymy.

Sklep gearbest.com

Klient otrzymuje tu też gwarancję, umożliwiającą odesłanie urządzenia na bezpłatną naprawę w ciągu 360 dni od daty zakupu. Poza tym ma możliwość zwrotu nabytych rzeczy. Jeśli smartfon lub inny produkt elektroniczny nie działa, wystarczy zgłosić to sprzedawcy w ciągu trzech dni od otrzymania paczki, po czym klient ma aż 45 dni na jego zwrot. Dodatkowo liczyć można wówczas na zwrot kosztów do kwoty 50 dolarów. W takiej sytuacji zażądać można zwrotu gotówki lub też wymiany sprzętu na nowy.

Dodatkowo istnieje możliwość zwrotu towaru, który nie spełnia naszych oczekiwań, choć wówczas zwrot dokonywany jest na swój rachunek i sprzedawca nie zwróci klientowi związanych z tym kosztów.

Z kolei ochrona przed VAT-em odbywa się tu tylko w jeden sposób. Klient, który chce mieć pewność, że nie zostanie obarczony 23% podatkiem, musi zamówić dostawę z magazynu w Europie.

Banggood

Banggood to sklep bardzo podobny do Gearbest. Oba podmioty łączy roczna gwarancja czy płatność za pośrednictwem PayPala. Poza tym także i w tym przypadku VAT-u można “pozbyć się” wybierając telefon dostępny w jednym z europejskich magazynów.

Sklep banggood.com

Jeśli można byłoby się natomiast do czegoś przyczepić to dostępność takich telefonów, bo jednak w Europie jest ich niewiele. Kupując produkt z chińskiego magazynu, ryzykujemy natomiast 23% podatkiem.

Ibuygou

Ciekawe prezentuje się również serwis Ibuygou. Choćby dlatego, że poza roczną gwarancją jedynie za 5 dolarów umożliwia nam on jej przedłużenie na okres dwukrotnie dłuższy.

 

Inną opcją dodatkową jest natomiast ubezpieczenie od podatku VAT. Wygląda to w ten sposób, że do zamówienia doliczana jest opłata w wysokości 5% wartości nabywanego produktu. Jeśli okaże się, że przy odprawie celnej celnicy naliczyli nam podatek, jego wartość pokryć trzeba przy odbiorze. Następnie wystarczy odesłać sklepowi dowód tego, że podatek został naliczony, a koszta z tym związane, które zostaną zwrócone.

 

Podsumowanie

Podsumowując temat, raz jeszcze podkreślić należy, że zakup telefonu w Chinach może być naprawdę dobrą inwestycją, która pozwoli nam zaoszczędzić na takim zakupie kilkaset złotych. Tym bardziej że jak wyżej udowodniono, w prosty sposób można zabezpieczyć się przed naliczaniem VAT-u. Jeśli dodamy do tego roczną, a nawet dłuższą gwarancję wydaje się, że trudno trafić dziś na równie atrakcyjny zakup.

Logiczne jest więc to, że zakupy bezpośrednio w sklepach chińskich stają się coraz popularniejsze. Niepewność i strach przed zakupami na odległość powinny ustępować miejsca zainteresowaniu i oszczędności, jak to było w przypadku zakupów internetowych. Dawniej wielu nie chciało o nich słyszeć, podczas kiedy dziś przez internet kupuje się już wszystko od odzieży, przez materiały budowlane, aż po produkty spożywcze. Wzrost zainteresowania zakupami drogiej u nas elektroniki bezpośrednio z Chin także nastąpi.

Wczejszy wpis Smartfon ze składanym ekranem od Xiaomi?
Następny wpis Polecane chińskie smartfony w przystępnej cenie - stan na rok 2017

1 Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *